BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rementiškių dvaras

Vilkaviškio rajono savivaldybė, Klausučių seniūnija

Archeologai išžvalgė Rementiškių piliakalnį, esantį dvarvietėje ir ariamos žemės lygyje aptiko keletą stambių senovinių plytų, čerpių nuolaužų ir kelis smulkios žiestos keramikos fragmentus. Iš radinių buvo nuspręsta, kad jau XVI - XVII a. čia būta dvaro.
1784 m. dvarą „nepilnomis” teisėmis valdė Adomas Visgirdas. Atrodo, kad tikruoju savininku buvo paežerių dvarininkai Simonas ir Antanas (pastarasis - po pirmojo mirties) Zabielos, netrukus per politinę suirutę dvarą pardavę keleto dvarų savininkui Antanui Ignui Chrapovickiui. Jo duktė Barbara, ištekėjusi už Ignacijaus Zielinskio, čia tvarkėsi ir 1828 metais - yra išlikęs tų metų dokumentas.
1860 m. dvarininkais buvo Stanislovas Daugėla (Dogiel) ir Skempskis (Skąpski). Nuo pastarojo pavardės dvaras gavo ir Skomskavolės pavadinimą; anksčiau jis buvo taikomas tik palivarkui. 1878 dvare stovėjo 10 namų ir gyveno 28 žmonės (12 vyrų ir 16 moterų). Kai kuriais šaltiniais dvarui priklausė ir 653 margus užimantis Kataučiznos palivarkas. Labiau tikėtina, kad buvo atvirkščiai. Rementiškių kaime stovėjo tik 9 sodybos užimančios 5 margus žemės.
XX a. pradžioje dvarą valdė nusigyvenęs dvarininkas, berods pagal specialybę - gydytojas, pavarde Smolskis. Galbūt, tai buvo K. Griniaus prisiminimuose aprašytas Marijampolės gydytojas Tomas Smolskis, kuris dar valdė Skomskavolės, Karalenkės, Vembrių dvarus ir turėjo ne vienerius namus Marijampolėje. Jam Rementiškių dvare talkino kemeris Juozas Smolenskis (galbūt, kilęs iš tos pačios dvarininkų šeimos, nes seniau Smolskiai turėjo Smolenskių pavardę).1901 m. dvare gyveno 38 vyrai ir 37 moterys; stovėjo 3 mediniai namai. Dvaras aprėpė 662 margus žemės; iš jos dirbamos - 540. „Suvalkų gubernijos atmintinėje knygelėje” teigiama, kad tuo metu dvare gyveno 60 žmonių.
Kai 1903 metais Suvalkų valdininkai surašinėjo stambius ūkininkus, tai dvaro (dar vadinto ir Skomskavole) savininku įvardino Kazimierą Smolskį, Tomo sūnų. Neabejotina, kad čia minimas neseniai mirusio gydytojo Tomo Smolskio sūnus. Rementiškių dvaras užėmė 1889 margų žemės plotą; jame laikė 68 arklius, 153 stambius ir 193 smulkius gyvulius. Per šešerius metus, t.y. 1909 m. aptikti tik 648 margai žemės. Pasikeitė ir dvaro šeimininkas - ja tapo Sofija Smolska, Adolfo duktė. Tikėtina, kad ji buvo minėto Kazimiero Smolskio žmona.
1923 m. surašinėjant gyventojus dvare užregistruoti 138 žmonės; kaime gyveno - 50. Iš 1923 m.spaudos sužinome, kad tuo metu įvyko samdinių streikas ir dvarininkas Zdanicovskis buvo priverstas nusileisti. Į ūkį atvyko Darbo inspektorius Lastauskas, kuriam tarpininkaujant, dvarininkas įsipareigojo kas mėnesį samdiniams mokėti po 12 litų ir dar tam tikrą kiekį centnerių (iki 36) grūdais. Protokolą pasirašė dvarininkas, Darbo inspektorius ir darbininkai. Drauge dvarą valdė ir jo ankstesnio savininko Tomo Smolskio duktė - Sofija Smolskytė - Zelenlauskienė, čia gyvenusi ir XIX a. pabaigoje. Jai po reformos ir atiteko 80 ha dvaro žemės.
Kumetyno viename kambarėlyje paprastai gyvendavo viena šeima, o seniau šeimos tikrai nebuvo mažos. Ne vienas savininkas šiuos statinius valdė; paskutinis iš jų minimas Adomas Saveckis (kitur - Siveckis). Čia tarpukariu gyveno dar vienas dvarininkas Stanislovas Zieleniewski (dar Zielinski, Zelenlovskis), turėjęs ar tik administravęs dar kelis dvarus. Šis žmogus turėjo būti minėtos ponios vyras arba sūnus.
1924 m. dvaras su Skomskavolės palivarku užėmė 567 ha. Šiais laikais, kai be šeimininkų liko vienas senovinio Rementiškių dvaro pastatas, valdžia nuspendė jį privatizuoti. Apleistas patalpas, kuriose sovietmečiu veikė kolūkio kontora, įvertino tik 70 litų. Tad gyventojai jas nupirko ir čia įkūrė muziejų. Dvaro reikia ieškoti dabartinėje Sūdavos gyvenvietėje, kuri senbuviams geriau žinoma Arminų kaimo vardu.

Benjaminas Mašalaitis

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras