BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pavilkijo dvaras

Kadangi dvaras kūrėsi priešais Vilkiją, tai buvo pavadintas Pavilkiju. Dar seniau dvaras vadintas Alaušių vardu. Iš dvaro išaugo ir gyvenvietė. Dabar dvaro sodybos dalis ir vandenys yra vadinami ir Ežeru; matyt, šį vandens telkinį primena Nemuno įlanka ir užutekiai. Tai dar ne visi dvaro vardai: jį vadina ir Nosiedų bei Mikytų vardu.
1881 m. dvaro savininku buvo Jonas Domanskis, vykdęs įvairius eksperimentus ūkyje. 1888 m. dvare gyveno 117 žmonių: 113 lietuvių ir 4 lenkai. XIX a. pabaigoje dvare ir Mikytų gyvenvietėje gyveno beveik 400 žmonių. Prie dvaro veikė malūnas, lentpjūvė, kalkinė, pieninė ir kiti gamybiniai objektai. Dvaro kapinėse pastatė neogotikinio stiliaus bažnyčią.
XX a. pradžioje dvarininkas verslo tikslais kasė akmenis. Dalis jų buvo panaudota tiesiant Pirmojo pasaulinio karo metais eksploatuotą vietinės reikšmės siaurąjį geležinkeliuką. 1915 m. pavasarį į dvaro laukus sugužėjo keli šimtai pabėgėlių - jiems apie 500 rublių išdalino pats dvarininkas, pinigus gavęs iš vienos labdaringos Suvalkų organizacijos.
Dvaras išliko ir po Žemės reformos, nors 1923 m. rūmuose negyveno nė vienas žmogus. Iš aplinkinių dvarų didesniu buvo tik Kretkampis (4 žmonės), o Damanina (10 žmonių) ir Rūdelė gerokai atsiliko. XX a. 3 dešimtmetyje dvarą valdė Jonas Domanskis, kuris daugiausia pajamų gavo iš pieninės veiklos. Dvare veikusi lentpjūvė priklausė P. Jodlavičiui. Keldvaryje (vietovės pavadinimas), prie Zizų, stovėjęs palivarkas buvo nugriautas 1938 metais.
Pagrindiniai gyvenamieji pastatai buvo mediniai. 2009 metais nugriuvo dviejų aukštų gyvenamasis ponų namas; tokios pat „ateities” laukia ir oficina, svirnas. Apie šio svirno angelus sklinda legendos. Kiek geriau atrodo raudonų plytų tvartas. Parke yra šimtamečių ąžuolų, galima įžvelgti liepų alėjos pėdsakus.

Benjaminas Mašalaitis

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Žaneta2016-06-05 21:54

Laba diena,

Mes labai domimės Pavilkijo dvaro istorija. Gal galėtumėte suteikti informaciją, kur galima būtų sužinoti minėtas ,,svirno angelų” legendas?

Ačiū.

[...] ir paskutinis sustojimas buvo pačiame liūdniausiame iš tądien aplankytų dvarų – Pavilkijo dvare. Pavilkijo dvaro [...]

Rašyti komentarą

Tavo komentaras