BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Komodos istorija

Komodos istorija siekia labai senus laikus. Laikui bėgant keitėsi jos formos, bet konstrukciniai sprendimai išliko beveik tokie patys. Pirmosios komodos, matyt, gimė Kinijoje, bet kitur jos nepaplito.
Manoma, kad jos europinės komodos pirmtakas - skrynia. Tapsmas komoda buvo ilgas. Neatsitiktinai ir šiandien Lietuvoje galima aptikti puskomodžių: jų viršus yra atvožiamas, o apačioje slypi vienas ar du stalčiai. Ir atvirkščiai yra skrynių, kurių fasadinėje pusėje imituojami stalčiai.
Iš pradžių skrynia „ūgtelėjo”, o paskui atsirado kojelės, o dar vėliau - lygūs šonai tapo durelėmis. Apie XVII amžių iš pradžių Italijoje, o paskui Prancūzijoje atsirado kredensas: nedidelė dvejų durų spintutė su stalčiumi (ar dviem nedideliais stalčiais).
Nuo jos iki komodos - jau tik vienas žingsnis. Būtent tada ir pradėjo rastis pirmosios tikros komodos, t.y. tokios, kokias mes žinome dabar. Skiriamasis komodos ženklas tapo daugybė stalčių ar stalčiukų, išdėstytų vienas virš kito.
Komodos žvaigždžių valanda išmušė pirmoje XVIII amžiaus pusėje. Pats žodis „komoda”, išvertus iš prancūzų kalbos, reiškia „patogus”. Rokoko epochoje šis baldas buvo būtina paradinio interjero dalis. Subtilios ir lengvos komodos išsiskyrė aptakiomis formomis ir rafinuota apdaila: vėžio kiauto, perlamutro, dramblio kaulo, brangakmenių inkrustacijomis, paauksuota ar „plika” bronza. Labiausiai paplito neaukštos „banguotos” dviejų stalčių komodos riestomis kojomis. Be skirtųjų pasipuikuoti, atsiranda ir kitokių komodų: buduarui - su veidrodžiu, darbo kabinetui - komoda-sekreteras.
Klasicizmas ir ampyras suteikė šiam baldui daugiau funkcionalumo, dekoras tapo saikingesnis, ryškesnės geometrinės formos; supaprastėja ir rankenos. Tekintos ar kitokios dekoratyvinės kolonos suteikė baldui monumentalumo. Turtingesniuose kraštuose stalviršius pakeitė marmuras, o „vargingesnieji” sumanė sudvigubinti stalviršius. Tačiau nė vienam novatoriui nepavyko į baldo formas įnešti asimetrijos „vėjų”. Drabužių spintos dar nebuvo užkariavusios kambarių, jiems buvo skiriamos atskiros patalpos, todėl reikalingiausios smulkmenos buvo laikomos komodose, stovinčiose miegamuosiuose. Neatsisakyta pasinaudota ir komodos stalviršiu. Paprastų žmonių namuose jos pasižymėdavo funkcionalumu, o aristokratų rūmuose - savo išskirtinumu spinduliuodavo prabangą.
Sovietinėse šalyse komoda buvo paskelbta miesčioniškumo simboliu ir vejama iš namų. Tačiau laikai pasikeitė, ir dabar jau niekam neateitų į galvą atsisakyti baldo, turinčio tiek daug pranašumų.
Komoda yra neįtikėtinai funkcionali: ji kompaktiškesnė nei spinta ir vizualiai ne taip užgriozdina kambarį. Be to, jos talpa didesnė nei spintos - išnaudojamas visut visas vidus. Svarbi komodų ypatybė - daugiafunkciškumas. Ji gali turėti atverčiamą viršų. Prigalvota nemažai naujovių, kad būtų galima lengviau stumdyti ar traukti stalčius. Išradingesni meistrai tuose stalčiuose ar jų landose įrengė slaptas erdves.
Populiari ir komodos atmaina - šifonjerė. Tai baldas, turintis keletą ar net keliolika stalčių ir gerokai aukštesnis už klasikines komodas. Šifonjerė gali turėti įvairiausios formos kojas. Ji gali turėti ištraukiamą pulpitą rašymui ar lentynėlę ar atramą viršutinėje nugarinėje dalyje. Šiuo aukštu baldu dažniausiai naudojosi moterys; ypač šifonjerėmis su atverčiamu darbastaliu. Manoma, kad šifonjerės gimė Prancūzijoje apie 1730 metus.
Komodos gamintos iš įvairiausios medienos, faneruojamos, puošiamos intarsija, marketri.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Sigutė2016-04-25 09:07

Įdomus tas komodos „gyvenimas“. Kažkaip nebūčiau pagalvojusi, kad ji Kinijoje atsirado, nors, nelabai čia ir keista :) O šiaip, tai šifonjerė man netgi labiau patinka. Tokia unikalesnė atrodo, ypač tos senovinės…

Jolanta2018-01-16 16:21

GD Creation Dekoro ir interjero paslaugos jums padeti.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras